1125891202
P1 Drama

Advertise on podcast: P1 Drama

Categories
Country
United States
This podcast has
15 episodes
Language
Swedish
Explicit
No
Date created
2016/06/20
Latest episode
2022/03/21
Average duration
24 min.
Release period
83 days

Description

Älskar du serier och vill lyssna på avsnitt efter avsnitt? Här samlar vi tidigare ljuddramaserier från P1. Fler hittar du under Före-Efter. Du hör oss alltid i Sveriges Radio Play! Ansvarig utgivare: Doreen Kanter

Unlock P1 Drama podcast Email contact info,
Listeners & Audience details

Email contact information

Direct podcast contact details

Listeners

Audience numbers & engagement insights

Audience details

Podcast Insights

Podcast episodes

Check latest episodes from P1 Drama podcast


Poddtips: Före-Efter Estonia 1994
2022/03/21
Före-Efter Estonia 1994 handlar om förlisningen av passagerarfärjan Estonia och gestaltar tre olika tidslinjer som alla utgår från katastrofen när fartyget sjönk.
Nobeldrama: En dag av 2021 års Nobelpristagare i litteratur, Abdulrazak Gurnah
2021/12/06
ur Den sista gåvan. Årets nobeldrama är en familjehistoria om hemligheter, rotlöshet och längtan. Vi får följa familjen Abbas i England som på olika sätt kämpar i ett nät av familjehemligheter. Pappans totala tystnad om sitt ursprung, sin barndom och varför han lämnade sitt hemland, präglar hela familjen.  Ett vackert, vemodigt och hoppfullt möte med en familj, fyra individer i två generationer. Där finns hemligheter, bortträngda minnen och sökande efter svar. Var hör jag hemma? Säger regissören Astrid Assefa om årets Nobeldrama.Den sista gåvan är Abdulrazak Gurnahs åttonde roman och hans andra på svenska. 2021 års Nobeldrama En dag, baserad på denna roman, är en gestaltad uppläsning.En dag ur Den sista gåvan Av Abdulrazak Gurnah Översättning: Helena Hansson Dramaturg: Magnus Lindman Regi: Astrid AssefaI rollerna: Astrid Assefa, Per Sandberg, Måns Clausen, Frida Bagri Musik: Elise EinarsdotterLjudtekniker: Mats Jonsson och Kalle Andersson Producent Pernilla Kommes
Poddtips: Före–Efter
2021/11/12
Starka och berörande ljuddramaserier som gestaltar historiska brytpunkter i Sverige, där samhället har gått från ett före till ett efter. Sök på FöreEfter i Sveriges Radio Play.
Del 4 av 4. Den enögda kaninen
2021/08/07
SPÄNNING: Den oskyldiga barndomen är långt borta när de återförenas under en sommar. En sommar som inte alla överlever. Hemvändande David och hans gamla vänner blir insnärjda i en eskalerande härva av stölder, droger och våldsamma dödsfall.En serie i fyra avsnitt efter en roman av Christoffer Carlsson i dramatisering av Lotta Erikson och Helene Lindholm. Regi: Nicolas Kolovos.Med: Jonathan Silén David, Amy Deasismont Eva, Victoria Dyrstad Alex, Wilhelm Johansson Lukas, Lena B Nilsson polisen Vanja Möller, Per-Anders Ericson Jack, Magnus Roosmann Valldeman, Tage Wirenhed Kasper, Lasse Beischer Davids pappa.Specialkomponerad musik, sångtext, sång ledmotiv: Fanny Risberg.Musiker: Kalle Bäccman och Petter Eriksson.Övriga medverkande: Charlotta Nylund prästen, Britt Nordberg damen på bussen, Andrea Valderrama Radiorösten samt Olivia Backhurst, Constantine Wiig, Stephanie Granqvist, Elias Abounakif, Erik Lund, Lava Franck, Eva Monica Svensson och Henrik Henriksson.Evas sång: Born to Run med text och musik av Bruce Springsteen (1975) framförs av Amy Deasismont med gitarrkomp av Henrik Henriksson.Ljud, ljudeffekter: Rolf Hilton, Henrik Henriksson och Nima Shams. Dramaturg: Magnus Lindman.  Producenter: Marie Wennersten, Marie Jansson.Lyssna och ladda ner till och med 7 augusti 2023.
Del 3 av 4. Den enögda kaninen
2021/08/07
SPÄNNING: "Det är som att minnet vägrar vara med. Det var så ohyggligt. Som att vara i mardrömmen..." Hemvändande David och hans gamla vänner blir insnärjda i en eskalerande härva av stölder, droger och våldsamma dödsfall.En serie i fyra avsnitt efter en roman av Christoffer Carlsson i dramatisering av Lotta Erikson och Helene Lindholm. Regi: Nicolas Kolovos.Med: Jonathan Silén David, Amy Deasismont Eva, Victoria Dyrstad Alex, Wilhelm Johansson Lukas, Anna Persson Ylva på Ylvas Café, Tage Wirenhed Kasper, Lena B Nilsson polisen Vanja Möller, Lasse Beischer Davids pappa, Per-Anders Ericson Jack samt Anette Jonson-Hälleby Bingoutroparen och Andrea Valderrama Radiorösten.Specialkomponerad musik, sångtext, sång ledmotiv: Fanny Risberg. Musiker bl a: Kalle Bäccman och Petter Eriksson.Ljud, ljudeffekter: Rolf Hilton, Henrik Henriksson & Nima Shams. Dramaturg: Magnus Lindman. Producenter: Marie Wennersten, Marie Jansson.Lyssna och ladda ner till och med 7 augusti 2023.
Del 2 av 4. Den enögda kaninen
2021/08/07
SPÄNNING: "Det skulle ju bara vara en rolig sommar. En sista sommar med gänget. Vi skulle ha lite kul innan vuxenlivet började på allvar... " Hemvändande David och hans gamla vänner blir insnärjda i en eskalerande härva av stölder, droger och våldsamma dödsfall.En serie i fyra avsnitt efter en roman av Christoffer Carlsson i dramatisering av Lotta Erikson och Helene Lindholm. Regi: Nicolas Kolovos.Med: Jonathan Silén David, Amy Deasismont Eva, Victoria Dyrstad Alex, Wilhelm Johansson Lukas, Lasse Beischer Davids pappa, Emma Österlöf Davids syster Jeanette, Lena B Nilsson polisen Vanja Möller, Åsa Bodin Karlsson Kerstin, Tage Wirenhed Kasper.Specialkomponerad musik, sångtext, sång ledmotiv: Fanny Risberg. Musiker bl a: Kalle Bäccman och Petter Eriksson.Evas sång "Gravitation" med text och musik av Joakim Berg (Kent, 1996) framförs av Amy Deasismont med gitarrkomp av Henrik Henriksson.Övriga medverkande: Andrea Valderrama, Mina Benaissa, Olivia Backhurst, Constantine Wiig, Stephanie Granqvist, Elias Abounakif, Erik Lund, Lava Franck, Helena Wirenhed och Henrik Henriksson.Ljud, ljudeffekter: Rolf Hilton, Henrik Henriksson och Nima Shams. Dramaturg: Magnus Lindman.  Producenter: Marie Wennersten, Marie Jansson.Lyssna och ladda ner till och med 7 augusti 2023.
Del 1 av 4. Den enögda kaninen
2021/08/07
SPÄNNING: Hemvändande David och hans gamla vänner blir insnärjda i en eskalerande härva av stölder, droger och våldsamma dödsfall. En landsbygd-noir-historia om de som ger sig av och om de som blir kvar. En dramatisering av Christoffer Carlssons roman Den enögda kaninen av Lotta Erikson och Helene Lindholm. Regi: Nicolas Kolovos.Med: Jonathan Silén David, Amy Deasismont Eva, Wilhelm Johansson Lukas, Victoria Dyrstad Alex, Magnus Roosmann Valldeman, Anna Persson Ylva på Ylvas Café, Kim Lantz gamle Emanuel, Tage Wirenhed Kasper, Lasse Beischer Davids pappa.Specialkomponerad musik, sångtext, sång ledmotiv: Fanny Risberg. Musiker: Fanny Risberg, Kalle Bäccman och Petter Eriksson.Evas sång "Gravitation" med text och musik av Joakim Berg (Kent, 1996) framförs av Amy Deasismont med gitarrkomp av Henrik Henriksson.Övriga medverkande: Olivia Backhurst presentatör på festen, Constantine Wiig handbollstjejen samt Andrea Valderrama, Stephanie Granqvist, Elias Abounakif, Erik Lund, Lava Franck och Henrik Henriksson.Ljud, ljudeffekter: Rolf Hilton, Henrik Henriksson och Nima Shams. Dramaturg: Magnus Lindman.  Producenter: Marie Wennersten, Marie Jansson.Lyssna och ladda ner till och med 7 augusti 2023.
Dramakomedi: Cheferna – Die Forelle. S2: Del 4 av 4.
2019/12/16
Vad innebär provet Supergrillen? Vem är egentligen Fredric? Vem har skickat det hemliga meddelandet? Och är det sant att det finns en världsomspännande konsultkonspiration? Dramakomedin - slutstriden. Här är den fristående fortsättningen på Cheferna där mellancheferna Anna-Helena Wikström, Stefan Vinberg och Chloë Bryant slogs om toppjobbet i Dresden. Nu har Anna-Helenas mjuka ledarstil drivit fram en svår kris i företaget, och hon nödgas kalla in managementkonsulten Fredric Wildingsson Hammar igen. Finns tillgänglig för lyssning och nedladdning fram till 16 december 2022. Dramakomedin Cheferna är en serie med skriven storyline som skådespelarna aldrig fått se. Utifrån individuella instruktioner inför varje scen har de improviserat dialogen. Med samma metod skapades också Parmiddagen, Kraschen och Allt är nu. Och en liknande metod användes vid skapandet av Testamentet och Lärarna. Cheferna, andra säsongen. En dramakomedi i fyra delar. Regi, huvudförfattare: Malin Axelsson. Medverkande och improviserad dialog: Paula McManus, Krister Kern, Shirin Golchin, Eric Stern, Anna Takanen. Storyline: Malin Axelsson, Eric Stern, Daniel Karlsson. Producent: Magnus Berg. Ljuddesign och inspelningstekniker: Frida Englund. Assisterande ljudtekniker: Nima Shams.
Dramakomedi: Cheferna – Gestaltterapi. S2: Del 3 av 4.
2019/12/16
Kommer Stefan stå upp när kärleken till Anna-Helena sätts på prov? Och hur ska de alla lyckas ta sig ur den calzone Fredric stängt in dem i? Och vem är Peder??? Dramakomedin Cheferna är tillbaka. Här är den fristående fortsättningen på Cheferna där mellancheferna Anna-Helena Wikström, Stefan Vinberg och Chloë Bryant slogs om toppjobbet i Dresden. Nu har Anna-Helenas mjuka ledarstil drivit fram en svår kris i företaget, och hon nödgas kalla in managementkonsulten Fredric Wildingsson Hammar igen. Finns tillgänglig för lyssning och nedladdning fram till 16 december 2022. Dramakomedin Cheferna är en serie med skriven storyline som skådespelarna aldrig fått se. Utifrån individuella instruktioner inför varje scen har de improviserat dialogen. Med samma metod skapades också Parmiddagen, Kraschen och Allt är nu. Och en liknande metod användes vid skapandet av Testamentet och Lärarna. Cheferna, andra säsongen. En dramakomedi i fyra delar. Regi, huvudförfattare: Malin Axelsson. Medverkande och improviserad dialog: Paula McManus, Krister Kern, Shirin Golchin, Eric Stern, Anna Takanen. Storyline: Malin Axelsson, Eric Stern, Daniel Karlsson. Producent: Magnus Berg. Ljuddesign och inspelningstekniker: Frida Englund. Assisterande ljudtekniker: Nima Shams.
Dramakomedi: Cheferna – Bandycoachning. S2: Del 2 av 4.
2019/12/16
Knappt har kriskursen börjat förrän Fredrics auktoritet utmanas av stjärnkonsulten Karin Gyllenberg. En nattmatch i innebandy väcker gamla känslor till liv. Dramakomedi i mellanchefsmiljö. Här är den fristående fortsättningen på Cheferna där mellancheferna Anna-Helena Wikström, Stefan Vinberg och Chloë Bryant slogs om toppjobbet i Dresden. Nu har Anna-Helenas mjuka ledarstil drivit fram en svår kris i företaget, och hon nödgas kalla in managementkonsulten Fredric Wildingsson Hammar igen. Finns tillgänglig för lyssning och nedladdning fram till 16 december 2022. Dramakomedin Cheferna är en serie med skriven storyline som skådespelarna aldrig fått se. Utifrån individuella instruktioner inför varje scen har de improviserat dialogen. Med samma metod skapades också Parmiddagen, Kraschen och Allt är nu. Och en liknande metod användes vid skapandet av Testamentet och Lärarna. Cheferna, andra säsongen. En dramakomedi i fyra delar. Regi, huvudförfattare: Malin Axelsson. Medverkande och improviserad dialog: Paula McManus, Krister Kern, Shirin Golchin, Eric Stern, Anna Takanen. Storyline: Malin Axelsson, Eric Stern, Daniel Karlsson. Producent: Magnus Berg. Ljuddesign och inspelningstekniker: Frida Englund. Assisterande ljudtekniker: Nima Shams.
Dramakomedi: Cheferna – Cirkel av tolkar. S2: Del 1 av 4.
2019/12/16
Anna-Helena knep toppjobbet i Dresden och tog med sina underchefer Stefan och Chloë. Men snart måste hon kalla in kriskonsulten Fredric Wildingsson Hammar igen. Dramakomedin Cheferna är tillbaka. Här är den fristående fortsättningen på Cheferna där mellancheferna Anna-Helena Wikström, Stefan Vinberg och Chloë Bryant slogs om toppjobbet i Dresden. Nu har Anna-Helenas mjuka ledarstil drivit fram en svår kris i företaget, och hon nödgas kalla in managementkonsulten Fredric Wildingsson Hammar igen. Finns tillgänglig för lyssning och nedladdning fram till 16 december 2022. Dramakomedin Cheferna är en serie med skriven storyline som skådespelarna aldrig fått se. Utifrån individuella instruktioner inför varje scen har de improviserat dialogen. Med samma metod skapades också Parmiddagen, Kraschen och Allt är nu. Och en liknande metod användes vid skapandet av Testamentet och Lärarna. Cheferna, andra säsongen. En dramakomedi i fyra delar. Regi, huvudförfattare: Malin Axelsson. Medverkande och improviserad dialog: Paula McManus, Krister Kern, Shirin Golchin, Eric Stern, Anna Takanen. Storyline: Malin Axelsson, Eric Stern, Daniel Karlsson. Producent: Magnus Berg. Ljuddesign och inspelningstekniker: Frida Englund. Assisterande ljudtekniker: Nima Shams.

Podcast reviews

Read P1 Drama podcast reviews


0 out of 5
0 reviews

Podcast sponsorship advertising

Start advertising on P1 Drama relevant audience podcasts


What do you want to promote?