1560961593
XSpot Wealth

Advertise on podcast: XSpot Wealth

This podcast has
14 episodes
Language
English
Publisher
XSpotWealth
Explicit
No
Date created
2021/03/31
Latest episode
2022/05/04
Average duration
9 min.
Release period
35 days

Description

XSpot is on a mission to change the way people invest their money to achieve the best outcomes. We offer world class wealth management services for everyone. We are democratising investments.

Unlock XSpot Wealth podcast Email contact info,
Listeners & Audience details

Email contact information

Direct podcast contact details

Listeners

Audience numbers & engagement insights

Audience details

Podcast Insights

Podcast episodes

Check latest episodes from XSpot Wealth podcast


Πληθωρισμός και καταθέσεις: Μια ζημιά που δεν θα καλυφθεί ποτέ ή ίσως μια ευκαιρία?
2022/05/04
Ο Δημήτρης Καντζέλης, CEO & Co-Founder της XSpot Wealth, μαζί με τον Δημήτρη Αραβανή, Head of Business Development Ελλάδας & Κύπρου, σε αυτό το podcast συζητούν πως το μίγμα υψηλού πληθωρισμού και μηδενικών επιτοκίων δημιουργεί μια πραγματική και μόνιμη καταγραφή απώλειας στα κεφάλαια των καταθετών. Τι ευκαιρίες έχει ο καταθέτης σε αυτή την περίοδο και ποιες είναι οι εναλλακτικές που έχει απέναντι σε αυτή την κατάσταση; Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.
Μακροοικονομική Ανάλυση και Απόδοση των χαρτοφυλακίων της XSpot Wealth | Q1 2022
2022/04/08
Χαρακτηριστικό στοιχείο του πρώτου τριμήνου ήταν η κατακόρυφη άνοδος των αποδόσεων των κρατικών ομολόγων, η συνεχιζόμενη άνοδος του πληθωρισμού, η πρώτη αύξηση επιτοκίων από τη Fed και οι πιέσεις στις αγορές μετοχών, ιδιαίτερα στον κλάδο τεχνολογίας ο οποίος είναι ιδιαίτερα ευάλωτος σε συνθήκες υψηλού πληθωρισμού και ανοδικών επιτοκίων. Σε αυτό το αρκετά απαιτητικό τρίμηνο τα επενδυτικά χαρτοφυλάκια της XSpot Wealth έχουν καταφέρει να κινούνται με τις μικρότερες απώλειες έναντι και των ανταγωνιστών μας αλλά και της ίδιας της αγοράς. O Χρήστος Αλωνιστιώτης, Senior Portfolio Manager της XSpot Wealth και ο Δημήτρης Κωστάρας, Head of Investment Advice της XSpot Wealth αναλύουν τις εξελίξεις στις αγορές και την οικονομία αλλά και την απόδοση των χαρτοφυλακίων της XSpot Wealth για το 1ο τρίμηνου του 2022. Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.
Γιατί επιλέγουμε Model Portfolios;
2022/01/26
Ο Δημήτρης Κωστάρας, Head of Investment Advice της XSpot Wealth, σε αυτό το podcast αναλύει τους λόγους για τους οποίους επιλέγουμε να επενδύουμε σε Model Portfolios, στοχεύοντας να επιτύχουμε τους στόχους των επενδυτών με τρόπο απλό, αποτελεσματικό, διαφανή και με ελάχιστο κόστος, καθώς επίσης για το πώς δημιουργούνται αλλά και πώς δουλεύουν τα επενδυτικά χαρτοφυλάκια. Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.
XSpot Wealth technology and transparency will empower institutions | XSpot Wealth & World Finance
2022/01/19
In the third and final part of Dimitris Kantzelis’ interview with Paul Richardson from the World Finance Magazine, they are discussing about how XSpot Wealth expanded its services and started offering its technology to institutional investors. Risk Warning: When Investing, your capital is at Risk. If you are not sure seek the advice of an independent financial advisor.
XSpot Wealth launches ESG plans and prepares to expand to Middle East | XSpot Wealth & World Finance
2022/01/13
In the second part of Dimitris Kantzelis’ interview with Paul Richardson from the World Finance Magazine, they are discussing about how XSpot Wealth responded to the trends of 2021 and what are the plans for future growth.  Risk Warning: When Investing, your capital is at Risk. If you are not sure seek the advice of an independent financial advisor.
Post-pandemic surge for healthcare, banking and infrastructure sectors | XSpot Wealth & World Finance
2022/01/05
Dimitris Kantzelis is CEO of XSpot Wealth; the innovative, technology-driven wealth management company he co-founded to provide convenient, transparent, low-cost and flexible wealth management solutions to people at every level of income. This is the first part of Dimitris Kantzelis’ interview with Paul Richardson from the World Finance Magazine, discussing how the markets responded to the slow pandemic recovery of 2021. Risk Warning: When Investing, your capital is at Risk. If you are not sure seek the advice of an independent financial advisor.
Γιατί οι χρεώσεις έχουν σημασία στις επενδύσεις;
2021/12/10
Ο Κωνσταντίνος Ζαχαρής, Private Wealth Manager της XSpot Wealth, σε αυτό το podcast αναλύει τη σημασία που έχουν οι χρεώσεις στις επενδύσεις αλλά και πως στην XSpot Wealth καταφέρνουμε μέσα από τη χρήση ETFs, αντί των Αμοιβαίων Κεφαλαίων, να ελαχιστοποιούμε τις χρεώσεις με στόχο πάντα τη μακροπρόθεσμη μεγιστοποίηση του κεφαλαίου των πελατών μας.   Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.
Επενδύσεις σε Σταθερό Εισόδημα - Ο ρόλος των ETFs σήμερα
2021/11/09
Ο Δημήτρης Κωστάρας, Head of Investment Advice της XSpot Wealth, σε αυτό το podcast αναλύει τους βασικούς τρόπους επένδυσης σε σταθερό εισόδημα αλλά και το ποια είναι η ελληνική πραγματικότητα και ο ρόλος των ETF σήμερα.  Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.
ETFs Vs Αμοιβαία Κεφάλαια
2021/10/21
Ο Δημήτρης Κωστάρας, Head of Investment Advice της XSpot Wealth, σε αυτό το podcast αναλύει τις βασικές διαφορές ανάμεσα στα ETFs και τα Αμοιβαία Κεφάλαια. Είναι αλήθεια ότι τα περισσότερο διαφοροποιημένα χαρτοφυλάκια σήμερα κατασκευάζονται με την χρήση Exchanged Traded Funds (ETFs) στις προηγμένες αγορές, αλλά όχι στην Ελλάδα. Και το ερώτημα είναι γιατί; Ας ακούσουμε τους λόγους για τους οποίους γίνεται αυτό. Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.
Μακροοικονομική Ανάλυση και Απόδοση των χαρτοφυλακίων της XSpot Wealth | Q3 2021
2021/10/20
Το τρίτο τρίμηνο είχε δυο πρόσωπα. Το πρώτο το καλό, με τις αγορές να μη δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού με αποτέλεσμα να σημειώνουν έξι συνεχόμενα ανοδικούς μήνες και το δεύτερο πρόσωπο, το λιγότερο καλό, όπου ο Σεπτέμβριος επιβεβαίωσε την ιστορικότητά του ως ο χειρότερος μήνας για τις αγορές. Τρίμηνο χαμηλών αποδόσεων για τις αγορές και για τα επενδυτικά χαρτοφυλάκια της XSpot Wealth, τα οποία ωστόσο από την αρχή του έτους πραγματοποιούν μια εξαιρετική χρονιά. Ο Χρήστος Αλωνιστιώτης, Senior Portfolio Manager της XSpot Wealth μαζί με τον Δημήτρη Κωστάρα, Head of Investment Advice της XSpot Wealth, απαντούν στις ερωτήσεις της Μαρίας Πάσσα, Head of Customer Support της XSpot Wealth.   Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.    
Μακροοικονομική Ανάλυση και Απόδοση των χαρτοφυλακίων της XSpot Wealth | Q2 2021
2021/07/13
Τα σημαντικότερα θέματα που απασχόλησαν τους επενδυτές κατά το δεύτερο τρίμηνο του 2021 ήταν ο πληθωρισμός και το αν θα κινηθεί σε χαμηλότερα επίπεδα, η φάση της οικονομικής ανάκαμψης στην οποία βρισκόμαστε αλλά και το ποιες θα είναι οι εξελίξεις στην ανεργία, ενώ παράλληλα τα χαρτοφυλάκια της XSpot Wealth κινήθηκαν εξαιρετικά, καθώς όλα κατέγραψαν κέρδη. O Δημήτρης Καντζέλης, CEO & Co-Founder της XSpot Wealth, μαζί με το Χρήστο Αλωνιστιώτη, Senior Portfolio Manager της XSpot Wealth, απαντούν στις ερωτήσεις της Μαρίας Πάσσα, Head of Customer Support της XSpot Wealth.   Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.
Μακροοικονομική Ανάλυση και Απόδοση των χαρτοφυλακίων της XSpot Wealth | Q1 2021
2021/04/16
Το πρώτο τρίμηνο του 2021, συμπληρώθηκε ένα έτος ακριβώς από το ξέσπασμα της πανδημίας και την επιβολή αυστηρών μέτρων περιορισμού, τα οποία οδήγησαν σε πρωτοφανή πτώση των αγορών αλλά και της παγκόσμιας οικονομίας. Θα αναλύσουμε τη μακροοικονομική εικόνα των αγορών αλλά και την απόδοση των χαρτοφυλακίων μας για το πρώτο τρίμηνο. O Δημήτρης Καντζέλης, CEO & Co-Founder της XSpot Wealth, μαζί με το Χρήστο Αλωνιστιώτη, Senior Portfolio Manager της XSpot Wealth, απαντούν στις ερωτήσεις της Μαρίας Πάσσα, Head of Customer Support της XSpot Wealth.   Προειδοποίηση Κινδύνου: Οι επενδύσεις εμπεριέχουν ρίσκο. Εάν δεν είστε σίγουροι, παρακαλούμε συμβουλευτείτε έναν ανεξάρτητο χρηματοοικονομικό σύμβουλο.

Podcast reviews

Read XSpot Wealth podcast reviews


0 out of 5
0 reviews

Podcast sponsorship advertising

Start advertising on XSpot Wealth relevant audience podcasts


What do you want to promote?