1672965307
Hundsnack med Hanna och Lilly

Advertise on podcast: Hundsnack med Hanna och Lilly

Categories
Country
United States
This podcast has
65 episodes
Language
Swedish
Publisher
Hanna & Lilly
Explicit
No
Date created
2023/02/20
Latest episode
2026/01/30
Average duration
56 min.
Release period
16 days

Description

Dina opretentiösa hundtränar-kompisar i lurarna! ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 

Unlock Hundsnack med Hanna och Lilly podcast Email contact info,
Listeners & Audience details

Email contact information

Direct podcast contact details

Listeners

Audience numbers & engagement insights

Audience details

Podcast Insights

Podcast episodes

Check latest episodes from Hundsnack med Hanna och Lilly podcast


63. Trotsig unghund, pipande ensamträning och valp som inte vill gå utan sin ”flock”
2026/01/30
Trotsig unghund, pipande ensamträning och valp som inte vill gå utan sin ”flock” Och om hundars överslag eller om de inte alls vill gå! Ja ni hör!! Fullproppat avsnitt!! Tider: 17.54 valp som inte vill gå om inte alla är med 26.25 valp/hund som piper vid ensamträning ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠  TikTok: https://www.tiktok.com/@hundsnack_hannaochlilly 
62. Dejta med hund (och efter nyår-tips!)
2026/01/16
Guess who's back (back, back)!!! Jo dina snygga hundnördskompisar! I detta, något fnissiga, avsnitt: Lite om nyår och tips för att få hunden att släppa det om den fortfarande har lite stress från smällandet Bra signaler/kommandon för hunden att kunna inför att dejta Allmänt om att dejta med hund. Verkligen två självutnämnda experter men tror vi sa några bra saker! Och så lite om GVFÖ och hundar där! God lyssning! Och gott nytt! ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
61. Hundar som är rädda för människor pt.2
2025/12/05
Hur ser rädsla för människor ut? Signaler att titta efter!  Hur man kan tänka när folk kommer på besök! Träning (för hund som redan är rädd) och TYVÄRR INTE socialisering för valpar med dessa tendenser men vi hann inte! Ett annat avsnitt får vi göra det!  Folk vi nämner: Karma hundcenter:https://www.instagram.com/reel/DQmFo6IDMTw/?igsh=MXM3dTlnbTh1NjZkcg%3D%3D och  https://www.instagram.com/karmahundcenter/reel/DQpDAdwDBlP/  Anders Hallgrens cocktail efter trauma (från boken ”arga, rädda och stressade hundar”)  Nosdutt: https://www.youtube.com/watch?v=X2wltaIA_wc & som hälsning: https://www.instagram.com/reel/CixwJUKpulM/  Klappa hund-karta: https://www.instagram.com/canine_consilience/p/CFMgrQwBeZU/  Gruppen m coachning och kurs i frivillig hantering: https://www.lillyshundkurser.se/kompisar  ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
60. Hundar som är rädda för människor
2025/11/14
Önskepodd! Går igenom bland annat: Vad menar vi med hund som är rädd för människor, hur det kan se ut, skillnad på reserverad vs rädd, definition på "reaktiv". Inte mindre än två (!) okonventionella tips på hur man kan hantera det! Kan också råka nämna Lily Allen, GVFÖ och lite annat smått och gott. God lyssning! ps. ställ frågor inför nästa avsnitt? Poddens grupp och våra instagram och andra kanaler hittar du här nedan: ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠  TikTok: https://www.tiktok.com/@hundsnack_hannaochlilly
59. Hund som låser sig i hundmöten!!!
2025/10/31
Hundar som typ lägger sig och stirrar och blir som gjorda av bly vid hundmöten! Det snackar vi om! Och utrustning! Och premacks princip! Och massa annat!!!!! ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠  Promenadproffs stänger söndag 2/11 och med koden PODDENHUNDSNACK får du rabatt!
58. förebygga koppeldrag med valp, skvallerträning gone wrong och kissbesatt hanhund!
2025/10/17
Svarar på 3 frågor! Om att förebygga koppeldrag med valp, skvallerträning gone wrong och kissbesatt hanhund! God lyssning 🩷 Kapitel: 06:00 Förebygga drag i koppel med valp 15:03 Skvallerträning 18:02 Skvallerträningens fallgropar och lösningar 24:18 Vad vi tycker om avledning 28:48 Kissbesatta hundar 36:56 Träning och förutsägbarhet i hundträning Mer om koppelträning: På youtube; https://www.youtube.com/watch?v=rTunn7DmNak&feature=youtu.be Guide: https://www.hundtranarlilly.se/att-ga-fint-i-koppel-vs-att-ga-fot/ Om utrustning: https://www.hundtranarlilly.se/sluta-dra-basta-utrustningen/ Mer om hundmöten och skvallerträning: Skvallerträning 101: https://www.lillyshundkurser.se/blog/skvallertraning-en-guide Hundmöten på YouTube: https://youtu.be/9b8q9Ot9YUk  Hundmötescoachning på YouTube: https://youtu.be/QuvLftCaIeU  Bloggen guider: https://www.hundtranarlilly.se/?s=hundm%C3%B6ten  Poddens avsnitt om hundmöten: https://open.spotify.com/episode/3phiGkY6ePD1VkYwKV7Qeu?si=YQvTdb62RFWvmWKwsWgeUw  ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
57. Kan hundar vara mörkrädda? (Och mer om att välja hundras!)
2025/10/03
Kan hund vara mörkrädd? Och hur kan man hjälpa! Mer om att välja hundras, utifrån hälsoperspektivet denna gången Vi får även besök från kreti och pleti-representaten Adam (känd som Hannas bror och skapare av vår jingel) och pratar om bland annat: Varför dricker hundar bara vatten/är det trist för hundar att bara dricka vattenHur djupt kan hundar dykaOch sundehetstecknet: göra en röst åt sin hund Folk vi nämner: Emma/djurvetologen: https://www.instagram.com/p/DOtGVf8Dfbb/?img_index=1  Ida och Gabby och deras fantastiska hundar: https://www.instagram.com/idaboijsen/ och https://www.instagram.com/rplus_rescues/  ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
56. Att tappa det på hunden (eller folk också kanske)
2025/09/19
Vi spinner vidare från avsnitt 53 om att hantera oombedda råd när man har en "störig" hund. Denna gång om egna känslorna! Och om taxparader, beagles och deras äventyr och om framspringande hundar. Ett hundsnack, alltså! God lyssning! Sånt vi nämner: Molly aka Dogenburg-Annas beagle: https://www.instagram.com/dogenburg/ Emma aka världens bästa hundpassare: https://www.instagram.com/mylittlewildpaws/  Att man kan chatta med mig i Lassies app igen den 24/9, helt gratis: https://www.lassie.co/lassieappen Med koden HUNDTRÄNAREN30 får du 30% rabatt i 3 månader som ny kund också, tips! ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
55. Välja hundras
2025/09/05
Hur väljer man vad för slags hund man ska ha? OCH! Hur du tyder en valpannons eller rasbeskrivning! Ett önskeämne let’s go! Två hundbeteendeutredare snackar om hur man kan börja tänka, hur man kan göra för att testa sig fram, vad som är viktigt att tänka på och så nämner vi sjukt nog två konkreta raser vi ofta rekommenderar eller har i bakhuvudet. Oops, blev kanske reklam för att INTE ha hund men nu får ni ta det för vad det är. God lyssning! Saker vi nämner: Matvägrande hund: https://www.hundtranarlilly.se/matvagrande-hund-tips-och-vad-som-funkat-for-oss/  Om man har en hund tvärtom, är ”för” matglad: https://www.instagram.com/p/DHWeLjgoeM3/?img_index=1  ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
54. Sexiga Anders Hallgren
2025/08/22
Vi snackar sorg (Lillys), att komma tillbaka till jobb (Hanna), haters (vi har en!) och alla sommarprat vi lyssnat på! In på hundeftersnack med Hanna och Lilly på fb så fortsätter tipsandet där! ♡Häng gärna med här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
53. Oombedda råd när du har en socialt utmanande hund
2025/08/15
Inte lätt att ha en hund som inte beter sig som "alla andra", speciellt när det kryllar av självutnämnda hundexperter i ens närhet. Hur hanterar man det utan att vara en b? Eller till och med en f? Jo, det kan de här ängsliga tomtarna svara på! Och så blev det uppdatering kring Cobys allergiutredning plus Guns ensamhetsträning. God lyssning! ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
52. Sök! Saker sprängs! Elleeeeer?
2025/08/08
Hanna har varit på Hundcampus och lärt sig pissmycket om sökarbete! Minor! Lik! Kantareller? Nej det är bara Lilly. Men vi snackar sök, klickerträna in badande och att våga ha en relation där man inte bara faktiskt klickertränar. God lyssning! ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠ 
51. Stressade hundar, akupunktur och att hitta en magkänsla!
2025/07/25
Hundsnack med INTE Hanna och Lilly - för Hanna är på läger. Istället steppar Martina aka @hundsinnet in och lär Lilly om akupunktur och akupressur för hund och hur det kan hjälpa rädda, stressade och reaktiva hundar. Ett gott sommarsnack! Nu ska vi trycka på våra hundar!!! Men först, kolla: https://www.instagram.com/hundsinnet_/ https://hundsinnet.com/products/onlinekurs-akupressur-for-hemmabruk
50. Som en liten och full person
2025/07/11
Sommarsnack! Allergisk hund-tips? Yes! Ensamträning? Ja! Resa med barn och/eller hund? Absolut! Botox? Kanske det! Eller om man frågar AI: Det var så jävla mysigt att träffa lyssnare.Att resa med barn och hundar kan vara utmanande.Allergier hos hundar kan vara svåra att hantera.Det är viktigt att ge hundar och barn utrymme att interagera på ett säkert sätt. Man kan rulla blötmat till små köttbullar. Lovar, det var roligare. God lyssning! Och glad sommar! ♡Följ oss gärna här också♡ Poddens instagram: ⁠https://www.instagram.com/poddenhundsnack/⁠  Poddens fb-grupp: ⁠https://www.facebook.com/groups/119327454390683⁠    Hannas instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundhanna_/⁠  Lillys instagram: ⁠https://www.instagram.com/hundtranarlilly/⁠  Lillys youtubekanal: ⁠https://www.youtube.com/channel/UCdyGBKuQSIgRKzdm1e7naVg⁠  Lillys hundgäng: https://www.lillyshundkurser.se/kompisar
49. Stockholm, surdeg (yes!) & särlek - sommarsnack!
2025/07/04
Vi ses imorgon! Humlegården klockan ett på lördag alltså! Pratar lite om det. Och en latmasks guide till surdegsbak! Plus allt om bröllop! WOHO! Sommarsnack!!!!

Podcast reviews

Read Hundsnack med Hanna och Lilly podcast reviews


0 out of 5
0 reviews

Podcast sponsorship advertising

Start advertising on Hundsnack med Hanna och Lilly relevant audience podcasts


What do you want to promote?