1568703115
Gooise Museumschatten

Advertise on podcast: Gooise Museumschatten

This podcast has
43 episodes
Language
Dutch
Date created
2021/05/21
Latest episode
2026/01/20
Average duration
39 min.
Release period
79 days

Description

Een podcast over de museumschatten in vaste en tijdelijke tentoonstellingen, ofwel veilig opgeborgen in depots, en altijd op te zoeken in de collectieportal van de samenwerkende musea in Gooi en Vecht. Een programma van regioconservator Laura Grijns, geproduceerd en gepresenteerd door Caspar Stalenhoef.

Unlock Gooise Museumschatten podcast Email contact info,
Listeners & Audience details

Email contact information

Direct podcast contact details

Listeners

Audience numbers & engagement insights

Audience details

Podcast Insights

Podcast episodes

Check latest episodes from Gooise Museumschatten podcast


De werelden van Jan Toorop
2026/01/20
Wanneer kunstenaar Jan Toorop in 1928 in Den Haag overlijdt, is hij beroemd in binnen- en buitenland. Veel mensen weten dan dat hij is opgegroeid in Nederlands-Indië en dat zijn ouders van Indo-Europese en Chinese herkomst zijn – dat is zichtbaar aan Toorop zelf én in zijn werk. Na zijn dood besteden steeds minder mensen aandacht aan die achtergrond. In deze aflevering praat Caspar Stalenhoef met conservator Suzanne Veldink. In de tentoonstelling De werelden van Jan Toorop laat Suzanne zien dat Toorops Indo-Europese identiteit van grote invloed is geweest op zijn levensloop en zijn carrière als kunstenaar. Klik hier om het schilderij te zien dat we als eerst bespreken. Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Comenius-wandeling door Naarden. Een held in beelden geëerd
2025/08/14
In deze aflevering wandelt Caspar Stalenhoef door Naarden met John Exalto van het Comenius Museum. Sinds 1670 ligt in deze stad een lang vergeten Tsjechische beroemdheid begraven: Jan Amos Komenský, oftewel Comenius. Vanaf 1892 kreeg hij in Naarden een opeenvolging van steeds grotere monumenten; door wie en waarom zijn die gemaakt?  Deze podcast kan overal worden beluisterd, maar voor wie met ons mee wil lopen: we beginnen bij de fontein voor de Utrechtse Poort. Plek twee: Turfpoortstraat 27 (Spaanse Huis/Weegschaalmuseum). Plek drie: Kloosterstraat 35-37 (Comenius Museum). Plek vier: Marktstraat tegenover 30 (Grote Kerk). Onze eerdere afleveringen over Comenius: blader terug naar 3 mei 2022, 25 januari 2022 en 2 juni 2021.  Makers in Gooi en Vecht is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Nine Count’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Singer Laren en het Huizer Museum tonen Gooise makers in vele perspectieven
2025/08/04
Zet twee schilderijen van dezelfde kunstenaar naast elkaar en je krijgt een nieuw verhaal. Bezoek twee tentoonstellingen, uit twee collecties, van makers op dezelfde plaats in verschillende perioden, en je krijgt nóg meer perspectieven. Dat kan nu het Huizer Museum en Singer Laren, waar meerdere makers op uiteenlopende momenten geïnspireerd raakten door de natuur in het Gooi. Caspar Stalenhoef praat met Simone Vermaat (collectieconservator bij de RCE, Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed) en Anne van Lienden (conservator bij museum Singer Laren). De tentoonstellingen: Huizer Museum: Makers in Gooi & Vecht uit de Rijkscollectie (t/m 31 september 2025)Singer Laren: Lokroep van de natuur (t/m 7 september 2025)Makers in Gooi en Vecht is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Eggs and Powder’, ‘Lo Margin’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Hilversum: een ‘begrensde stad’ omringd door een ‘illusielandschap’
2025/07/21
Door het landelijke woningtekort moet ook Hilversum gaan bouwen. De gemeente wordt echter omringd door het Goois Natuurreservaat, en de grens voor de bebouwing is in 1933 strak getrokken door stadsarchitect Dudok. Waar en hoe er toch gebouwd kan worden, met respect voor het historisch erfgoed, wordt nu onderzocht in het Dudok Architectuur Centrum, in de tentoonstelling Het landschap zijn wij. Het landschap als gids voor de tuinstad van de toekomst. In deze aflevering gaat Caspar Stalenhoef naar het Dudok Architectuur Centrum om te praten met Petra Andriessen (tentoonstellingsmaker) en Irmgard van Koningsbruggen (architectuurhistoricus en voorzitter van het bestuur). Makers in Gooi en Vecht is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Eggs and Powder’, ‘Lo Margin’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Maarten Spruyt: veelzijdig storyteller over kunst, natuur en het maken van tentoonstellingen
2025/07/01
Stylist en tentoonstellingsmaker Maarten Spruyt maakte de tentoonstelling ‘Wij zijn natuur. Wat ik nog zeggen wil’ in samenwerking met Prinses Irene van Lippe-Biesterfeld. Meer dan ooit bij Maarten Spruyt werd het een tentoonstelling om te ondergaan: in stilte, telefoon opgeborgen, weinig tekstbordjes – hier wordt niet het hoofd maar het hart aangesproken. Laura Grijns en Caspar Stalenhoef vragen Maarten Spruyt de grote tentoonstellingspuzzel uit de doeken te doen, met al zijn conceptuele, artistieke en praktische overwegingen. Links: Wij zijn natuur. Wat ik nog zeggen wil – in Singer Laren t/m 31 augustus 2025Publieksprogramma bij ‘Wij zijn natuur’Studio Maarten SpruytJeroen Kimman (soundscapes in ‘Wij zijn natuur’ en in deze podcast)Erfgoedfestival Gooi & Vecht – t/m 14 september 2025Lokroep van de natuur – in Singer Laren t/m 7 september 2025Marc Mulders. A Garden Path – in Singer Laren t/m 21 september 2025Enkele eerdere tentoonstellingen van Maarten Spruyt: Schitteren op Soestdijk (2024-25)Through Bone and Marrow (2023)Meesterlijk zwart (Balenciaga) (2022-23)Chapter 3HREE van Het HEM (2020)Makers in Gooi en Vecht is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Een hemelbestormende restauratie
2025/06/10
De Grote Kerk van Naarden heeft iets wat geen enkele andere kerk in Nederland heeft, of nu nóg heeft: een plafond dat uitgebreid beschilderd is met Bijbelse voorstellingen. Normaal te zien op 25 meter hoogte, maar nu de meer dan 500 jaar oude schilderingen worden gerestaureerd, kunnen specialisten én het publiek een steigervloer beklimmen om ze van dichtbij te zien. Caspar Stalenhoef en Laura Grijns gaan naar Naarden om te praten met Esmee Stam (religieus erfgoedspecialist Grote Kerk Naarden) en met Roos Keppler en Hinke Sigmond, die de restauratie aansturen. Wil je zelf de steigervloer beklimmen? De kaartverkoop gaat via de website: grotekerknaarden.nl Makers in Gooi en Vecht is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Highway 430’, ‘The Consulate’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Zelfgemaakte rokken: toen vanuit schaarste, nu vanuit overvloed
2025/05/27
Zelfgemaakte rokken staan in een lange herdenkingstraditie. Na de bevrijding in 1945 droegen veel mensen zelfgemaakte feestkleding, gemaakt met restjes textiel – zoals de toen 17-jarige Mies Bouhuys uit Weesp. Een jaar later ontwierp Mies Boissevain de Nationale Feestrok, waar duizenden vrouwen aan meededen. En sinds 2020 maakt Elganan Jelsma haar vrijheidsrokken, samen met o.a. Oekraïense vluchtelingen – nu niet uit gebrekkig materiaal, maar juist uit overvloed. Tijdens het Erfgoedfestival 2025 is Elganan Jelsma ook de samensteller van twee tentoonstellingen in Hilversum. In deze podcast gaan Caspar Stalenhoef en Laura Grijns op bezoek bij Elganan, maar ook bij Karlien Metz, directeur van het Verzetsmuseum in Amsterdam, waar veel bevrijdingsrokken worden bewaard, waaronder die van Mies Bouhuys. Biografieën: Mies Boissevain-van Lennep (1896–1965), verzetsvrouw, in 1946 ontwerper van de Nationale FeestrokMies Bouhuys (1927–2008), mensenrechtenactivist en kinderboekenschrijver, droeg in 1945 een zelfgemaakte rok om de bevrijding te vieren – in de collectie van het Verzetsmuseum; tijdelijk te zien in Museum WeespElganan Jelsma, kunstenaar, maker, voormalig museumdirecteur – ontwerper van vrijheidsrokken en samensteller van twee tentoonstellingen tijdens het Erfgoedfestival 2025Karlien Metz, per 1 juli 2025 de nieuwe directeur van het Verzetsmuseum in Amsterdam, met in hun collectie meerdere Nationale Feestrokken én de spontaan gemaakte rok van Mies BouhuysMakers in Gooi en Vecht is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Lo Margin’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Bewaard voor de stad. 50 jaar schenken aan Museum Weesp
2025/02/03
In de geschiedenisboeken staan de grote nationale gebeurtenissen en omwentelingen, de opeenvolging van machthebbers, maar hoe hadden al die ontwikkelingen hun weerslag op het alledaagse leven van ‘gewone mensen’? Museum Weesp toont het plezier van nalaten aan cultuur met voorwerpen óver de inwoners van Weesp, maar ook ván de inwoners, want zonder hun schenkingen had het museum niet bestaan.  In de Van Hekerenzaal van Museum Weesp praat Caspar Stalenhoef met conservator Suzanne Veldink.  Handige links:  - De tentoonstelling ‘Bewaard voor de stad. 50 jaar schenken aan Museum Weesp’ - Museumschat 1: hengel met klompje - Museumschat 2: Weesper porselein uit 1759-1771 - Museumschat 3: mutsje van Antonia van Rumpt (1922) - Museumschat 4: De vier evangelisten van Gijsbert Sibilla (1643) - Museumschat 5: negligé van de Weesper Tricotagefabriek (1934-1974) Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Eggs and Powder’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions. Deze podcastserie is mogelijk gemaakt met steun van het Cultuurfonds
Dudok: dienend of dwingend? Over de mens achter de architect
2025/01/09
Willem Marinus Dudok (1884–1974) was meer dan vijftig jaar een architect die aan álles dacht: van de grote lijnen tot in de kleinste details, alles kwam uit zijn pen en vanuit zijn denkbeelden. Zijn de gebruikers van al die gebouwen daarmee nou gediend of wordt hun gedrag door Dudok afgedwongen? En wat voor man gaat er schuil achter zulke vergaande opvattingen over architectuur? Caspar Stalenhoef gaat in Hilversum in gesprek met Alfons Klarenbeek, die samen met Peter Havelaar en Henk van ter Meij onderzoek heeft gedaan naar de mens achter de architect. Alfons, Peter en Henk zijn gidsen bij het Dudok Architectuur Centrum. Handige links: - De online collectieportal van de samenwerkende musea in Gooi en Vecht - Een schaalmodel van Dudoks tankstations - De museumschat waarmee het gesprek begint: een plantsoenbordje met tekst - Dudok Architectuur Centrum Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions. Deze podcastserie is mogelijk gemaakt met steun van het Cultuurfonds
Verbeeld, verplaatst, verworven. De Huizer Molen vertelt nog altijd zijn verhaal
2024/06/27
Middenin het dorp Huizen, op een kleine heuvel, stond zeker drie eeuwen lang een opvallende, geel gekleurde molen. Hier werd voor het hele dorp het graan tot meel vermalen. Inmiddels is de Huizer Molen al meer dan een eeuw afgebroken en ergens anders opgebouwd als museumstuk. Is dat nog de echte? Of moeten we daarvoor toch naar tekeningen en schilderijen kijken? In het Huizer Museum spreekt Caspar Stalenhoef daarover met Karel Loeff (directeur Erfgoedvereniging Heemschut) en André Groeneveld (conservator Zuiderzeemuseum). ‘De Huizer Molen van Co Breman’ is t/m 27 oktober 2024 te zien in het Huizer Museum Besproken museumschatten: - De rouwjurk van Jannetje van der Born, 1872, collectie Huizer Museum - De Huizer Molen heropgebouwd in het Nederlands Openluchtmuseum, 1916-1918 - Het schilderij van Co Breman, 1914, collectie Zuiderzeemuseum - ‘Huizer meisjes’ van Ferdinand Hart Nibbrig (ca. 1894-1900), collectie Zuiderzeemuseum - Opmetingstekening van Anton Sipman (1938), collectie RCE - De afgebrande en in 2014 opnieuw gebouwde monumentale molen in Burum Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Vulcan Street’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions. Deze podcastserie is mogelijk gemaakt met steun van het Cultuurfonds
600 jaar Hilversum in 100 voorwerpen: een greep uit de mooiste collectieschatten
2024/06/11
M.C. Escher, de kunstenaar die bekendstaat om zijn wiskundige lijnenspel en listig gezichtsbedrog, maakte tijdens de Tweede Wereldoorlog een tekening van het Raadhuis in Hilversum. Dit keer voegde hij zélf geen bizarre aspecten toe; dat had de Duitse bezetter al met het gebouw gedaan. Deze tekening is onderdeel van de Collectie Hilversum en is nu te zien in de tijdelijke tentoonstelling Schapen, stoomtram en schilderen. De geschiedenis van Hilversum in (zes)honderd voorwerpen. Op locatie in de Gooische Brink praat Caspar Stalenhoef met conservator Eliane Odding. De tekening van Escher is online te bekijken op onze collectieportal. Meer informatie over de tentoonstelling: www.collectiehilversum.nl Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions. Deze podcastserie is mogelijk gemaakt met steun van het Cultuurfonds
Anti-academisch, revolutionair, vernieuwend en vooral veel kleur: een nieuwe blik op Breitner
2024/05/12
De regenachtige Amsterdamse stadsgezichten van George Hendrik Breitner (1857-1923) lijken verhalen te vertellen over de stad en de inwoners, maar dat verandert als je die schilderijen vergelijkt met de rest van zijn werk. Dan is Breitner geen verhalenverteller meer, maar een kunstenaar die vooral geïnteresseerd is in compositie en kleur. Caspar Stalenhoef gaat in gesprek met Suzanne Veldink, gastconservator bij museum Singer Laren en samensteller van de tentoonstelling Breitner, aldaar te zien tot 8 september 2024. Het gesprek begint met een ‘typische Breitner’; via deze link te vinden op de Collectieportal Gooi & Vecht. Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Vulcan Street’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
Tonia Stieltjes (1881-1932) – De eerste zwarte vakbondsvrouw van Nederland
2023/10/12
De Amsterdamse Tonia Stieltjes was rond 1920 een aantrekkelijk model voor schilders. Jan Sluijters bijvoorbeeld heeft minstens twaalf portretten van haar gemaakt. Niet alleen vanwege haar uiterlijk – als een opvallende, modebewuste zwarte vrouw – maar ook vanwege haar verdiensten als vakbondsleider, met bovendien een grote belangstelling voor kunst. Veel bezoekers van Singer Laren zijn vertrouwd met haar portretten, maar het levensverhaal van Tonia is minstens zo inspirerend. In deze aflevering praat Caspar Stalenhoef met Jan Rudolph de Lorm (directeur van museum Singer Laren) en met Esther Schreuder (gastconservator van de tentoonstelling Tonia. Model en activiste – te zien vanaf 17 oktober 2023). Het schilderij waarmee deze aflevering begint kun je terugvinden op onze collectieportal via deze link. Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Frank and Poet’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
De Zilveren Camera voor Storytelling: in gesprek met winnaars Marieke van der Velden en Philip Brink
2023/02/15
Elke dag wordt het nieuws niet alleen bepaald door schrijvende journalisten, ook foto’s en video’s beïnvloeden hoe we naar de wereld kijken. Museum Hilversum laat daarvan de beste voorbeelden zien, met onder andere De Zilveren Camera, de jaarlijkse prijzen voor fotojournalistiek. In Museum Hilversum spreekt Caspar Stalenhoef met Marieke van der Velden en Philip Brink, winnaars van de prijs voor storytelling, en met Fleur van Muiswinkel, sinds januari 2023 directeur van Museum Hilversum. Links naar besproken foto’s en andere projecten: - Filter de collectieportal op foto’s - De eerste foto die we bespreken: Selma & Husam - De tweede foto die we bespreken: Rashad & Otis - The Island of All Together (2015-16) - Children of the Labyrinth (2021-22) - ‘Over de grens’ van Eddy van Wessel en Daimon Xanthopoulos - De eerste tentoonstelling van Fleur van Muiswinkel - Now You See Me Moria - De Zilveren Camera - ‘Ruïnes voor de vrijheid’ van Eddy van Wessel - Comeniusprijs 2023 van het Comenius Museum: Tineke Ceelen Gooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns en wordt mede mogelijk gemaakt met steun van de provincie Noord-Holland. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘St. Augustine Red’, ‘Di Breun’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.
De weg naar succes van Kees van Dongen
2023/01/17
In het jaar 1899 verhuist Kees van Dongen naar Parijs. Hij is dan nog een onbekende, 22-jarige illustrator uit Delfshaven, maar zo’n vijf jaar later wordt hij een van de grote vernieuwers van de Franse schilderkunst, samen met andere kunstenaars als Picasso en Matisse. Hoe hij dat in die korte tijd voor elkaar krijgt, en zich daarna vestigt als een van de kleurrijkste schilders van Parijs, is tijdelijk te zien in museum Singer Laren.  Caspar Stalenhoef spreekt in deze aflevering met Anita Hopmans (conservator bij het RKD – Nederlands Instituut voor Kunstgeschiedenis) en Jan Rudolph de Lorm (directeur van Singer Laren). Links: Bekijk Het blauwe hoedje op de collectieportalBezoek de tentoonstelling De weg naar succesLuister naar de langere versie van het interview met Anita Hopmans in de podcast Kroniek KunstgeschiedenisGooise Museumschatten is een programma van Gooi & Vecht-regioconservator Laura Grijns en wordt mede mogelijk gemaakt met steun van de provincie Noord-Holland. Podcastproductie: Caspar Stalenhoef. Muziek: ‘Borough’, ‘Di Breun’, ‘Checkered Blue’, ‘Mosic’, ‘Algea Tender’ en ‘Palms Down’ van Blue Dot Sessions.

Podcast reviews

Read Gooise Museumschatten podcast reviews


0 out of 5
0 reviews

Podcast sponsorship advertising

Start advertising on Gooise Museumschatten relevant audience podcasts


What do you want to promote?